• Bize ulaşın

    +90 507 620 44 86

  • Mail Atın

    info@abdullahfirat.av.tr

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu Ve Cezası

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu Ve Cezası

Yazarabdullah Fırat Like 0

Başkasının kredi kartını kullanmak her durumda suç teşkil etmemektedir. Başkasının kredi kartını kullanma eyleminin suç teşkil ettiği durumu etkileyen unsur kart sahibinin rızasıdır. Buna göre kart sahibinin rızası doğrultusunda yapılan işlemler kesinlikle suç teşkil etmeyecektir. Ancak kart sahibinin kesin rızası olmadan kredi kartının kullanılması, para çekilmesi veya direkt harcama yapılması durumlarında kredi kartı dolandırıcılığı söz konusudur. Ceza kanununda tanımlandığı kadarıyla yakalanma halinde hapis ve para cezası yaptırımı söz konusudur.

Kredi kartı dolandırıcılığı veya kanındaki adıyla banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu için Türk Ceza Kanunu’nda eylemin niteliğine göre farklı cezalar öngörülmüştür. Bilişim suçları avukatı olarak belirtmemiz gerekmekte ki banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu TCK madde 245’te düzenlenmiş olan bir bilişim suçudur ve bilişim suçları başlığı altında düzenlenen suçlar arasında ceza miktarı bakımından en yüksek ceza öngörülmüş olan suç tipidir. TCK’daki düzenlemeye göre bu suçun üç farklı hali mevcuttur ve suçun işleniş biçimine göre bunlar aşağıda belirtilmiştir.

Kredi kartlarının kötüye kullanılmasında sahtecilik unsuru ön plana çıkartılmıştır. Hükme göre başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişilere yönelik üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası öngörülmüştür.

 

TCK 245/3 hükmünde sahtecilikle üretilen, satılan, ele geçirilen kredi kartlarının kullanılmasına yönelik bir düzenleme yapılmıştır. Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için Bakırköy Avukat Abdullah Fırat ile iletişime geçebilirsiniz.

Av. Abdullah Fırat - 2018 | Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı: Bu site Türkiye Barolar Birliği'nin Meslek Kurallarına ve Reklam Yasağı Kurallarına tabidir. Sitenin kendisi, logosu ve içeriği, reklam iş geliştirme ve benzeri amaçlar ile kullanılamaz. Bu web sitesine link yaratmak yasaktır. Web sitemizde yer alan bilgiler hukuki mütalaa veya tavsiye değildir. Bilgilerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Site içeriğinin herhangi bir yasal ya da avukatlık mesleği ile bağdaşacak şekilde profesyonel tavsiye niteliği bulunmamaktadır. Site ziyaretçileri ile web sitemize giriş sebebiyle herhangi bir vekil-müvekkil ilişkisinin kurulduğu düşünülmemelidir. Vekil-müvekkil ilişkisinin kurulabilmesi için tarafların iradelerinin aynı yönde uyuşması gerekmektedir.

 

 

Bilişim Avukatı, Bilişim Avukat, Bilişim Hukuk Bürosu, Bakırköy Avukat, İstanbul Bilişim Avukatı, Bakırköy Bilişim Avukatı, Bilişim Hukuku, Marka Hukuku, Rekabet Hukuku, Bilişim Avukatları, Bilişim Suçları Avukatı, Avukat Abdullah Fırat

 

 

Copyright © Monkeyce / Hukukviki